Правила за коментиране в блога

1. Понастоящем всички коментари в блога се модерират от мен, за да няма интернет боклук, като рекламни материали или друга, несвързана с темите на българския ММТ блог, информация.

2. Понякога може да отнеме известно време преди коментарът ви да се появи, тъй като може да пътувам или да съм зает в момента.

3. Лични атаки няма да толерирам. Коментарите са винаги добре дошли, независимо да ли подкрепят идеите в публикациите или ги критикуват. Затова, моля, когато нещо не ви харесва, притеснява ви и имате забележки, изложете го ясно, доколкото можете, но не казвайте: "ти си глупав" или "ти си луд" и други подобни лични нападки и до тук. Ще се радвам да дискутираме, защо например виждате идеите за погрешни или непостижими, след като се запозная с доводите ви.  Така всеки би спечелил - вие, аз, а и останалите читатели също.
Нека обсъждаме идеи, а не личности.

4. Всички коментари, показващи допуснати правописни или граматически грешки, са много добре дошли.

Искрено ваш,
Райчо Марков

22 коментара:

  1. Идеята е интересна, ще се включа в коментарите. Иска ми се да видя разработен модел за българската действителност. За сега я ясно, че ОЛП трябва да е равен на ), до което ниво БГ е. И второ да си изплатим външния дълг. Самият механизъм на действие на фиатната валута, също е ясен, но какво би се поличило с БГ икономиката на практика в този случай?

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Ще се радвам да се вкючите в коментарите в бъдеще.

      Ако погледнем съотношението брой на отворени страници в блога и брой на коментарите, ще видим, че коментарите не са много за сега. Но това за мен е много добър знак, тъй като показва интелигентен подход от страна на българските читатели, които не бързат да правят прибързани коментари върху макроикономическа материя, която е нова и за света, и която обръща с главата надолу преобладаващата икономическа ортодоксия. Един груб и неинтелигентен подход, основан на идеологически предрасъдаци и догма би напълнил този блог със стотици негативни коментари - нещо на което съм бил свидетел в американски интернет форуми например.

      Външният ПРАВИТЕЛСТВЕН дълг в чужда валута ще бъде обслужван по начина описан в ММТ програмата за България.

      Тази програма, използваща механизма на действие на фиатната валута при плаващ курс, би увеличила общото производство, нужно за пълна заетост и стабилни цени, по приятелски за околната среда начин.

      Изтриване
    2. Смятам, че за да се приложи в България, тази "ММТ програма", е необходимо да са налице определени условия и състояние на икономиката и бюджета. Така че, ще очаквам вашето становище, в какъв момент считате, че ще е възможно преминаването от валутен борд, към плаващ валутен курс. Аз имам някаква идея, но ми трябва време, а и продължавам да сондирам мнения на колеги икономисти и на един по-късен етап ще споделя.

      Изтриване
    3. Преминаването е възможно да стане винаги и колкото по-скоро, толкова по-добре. Аз бих го сторил утре.

      Много ще се радвам да дискутираме идеята Ви, както и мненията на колегите-икономисти.

      Изтриване
  2. Интересно защо на първо място когато се говори за икономика,образование,социална политика и здравеопазване се поставят парите?Гоненето на каквато и да е печалба е довело сегашната цивилизация до това положение.Докато в речниците съществуват думи като "печалба,лихва,данък и инфлация" кавито и програми да предлагате са обречени на провал.Икономиката е зависима от едно единствено нещо-РЕСУРС-енергиен и материален.От там идва и правелното управление и разпределение на този ресурс защото е ОГРАНИЧЕН,а гоненето на печалби само го пилее безцелно,за едното нищо.За постигането на нормален жизнен стандарт и неговото потдържане е необходимо само определено количество работа за което не са нужни гонидби на срокове,а само самосъзнание,че всеки е полезен със спосоностите с които е надърен(замислете се всеки ли може да бъде лекар,зъболекар,учител,строител,арфитект и т.н.)Проблемът на хората в никакъв случай не е политически или икономически/паричен/,а организационен.Политиката и банките са паразитно съществуващи учреждения които само пречат на нормалните човешки взаимоотношения.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Да, реалните неща са от значение за икономиката, а не парите, които в съвременната парична система са обществен монопол и се създават от нищото всеки път, когато суверенът, правителството, купува стоки и услуги от неправителствения секто или му отдава заем, и ги унищожава, когато прибира данъци от неправителствения сектор. Затова сме отдали част от личните си свободи и сме създали държавата, делегирайки права на правителството, което работи за общото благо и чрез монополното издаване на националната валута и данъчното облагане да регулира икономиката по начин, правщ я най-полезна за нас избирателите.
      В момента с валутен борд българското правителство също е потребители на валутата и затова се стреми с всички сили да си я набави и това е най-важното нещо. Тъпо но е така с борд. ☹

      Политиката е мястото, където при демокрацията обществото се се самоорганизира. Аз не виждам друг начин да постигнем организирането си. Първо ни е нужна държава, а след това чрез политиката и политическия процес организираме живота си.

      Банковата система и националната валута също са ни нужни в организацията на икономиката. Само си помислете живота ни без разплащателна система.

      Изтриване
    2. Държавата/правителството/ не е нищо друго освен репресивен орган използващ избирателите като оправдание за постоянната некомпетентност и незнание какво да прави и как правелно да организира социалния и икономически живот на далите им това право хора.Използват ни само като донори с така наречената данъчна политика.Докато в основата на социалните взимоотношения стоят данаци,а не реално разпределение на материалните блага винаги ще си говорим празни приказки и винаги някои ще се възползва от желанието на другите за нещо по добро като постоянно повтаря забравени обещания с извенението че някои друг е виновен за полужението в което сме,едва ли не ние сме си виновни.Би било интересно как ще реагират "уважаемите политици" на предложение от типа на "БЕЗПЛАТЕН ТОК ЗА ВСИЧКИ-БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЕ,БЕЗПЛАТНИ ОБРАЗУВАНИЕ И МЕДИЦИНСКО ОБСЛУЖВАНЕ ЗА ВСИЧКИ БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЕ,БЕЗПЛАТЕН ОБЩЕСТВЕН ТРАНСПОРТ И КОМУНИКАЦИЙ,КАКТО И ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ОСИГУРЯВАНЕ НА КАЧЕСТВЕНА БИТОВА И ОБЩЕСТВЕНА СРЕДА" като това не включва данъци,а само обществена ангажираност на всеки един.Тяхната работа да е само организационно разпределителна което не включва никакви облаги в повече от на всеки друг.
      Безплатна е само дума без каквото и да е съдържание тъй като парите сами посебеси несъществуват.Самата разплащателна система подтиква индивида не към креативно съжителстване със себеподобни,а към егоизтично трупане на някакви хртийки създаващи му илюзията че енещо повече от другите.Всеки трябва е полезен на всеки...Докато прите се смятат за мотив за каквото и да е,нещата ще си останат оше дълго време непроменени,само облечени с различни празни фрази както нови парични политики и тем подобни....

      Изтриване
  3. Интересно ми е как ще коментирате тази статия.

    http://www.mediapool.bg/tryabva-li-politikata-na-ufr-da-upravlyava-sveta-news209068.html

    Поздрави.

    ОтговорИзтриване
  4. Бих я коментирал като неразбиране на съвременната парична система, както от авторите на статията, така и от цитирания Харватски професор, а също и от УФР и страните по света. Звучи налудничаво, но аз ще се защитя с това: истинността на дадено твърдение не зависи от броя на хората, вярващи в неговата истинност.

    "Доминирането" на щатския долар в света не е насилствено. Просто хората по света обичат да правят по-голяма или по-малка част от спестяванията си изразени в щатски доларови финансови активи.

    Политиката на разхлабване от страна на УФР всъщност не е разхлабване, тъй като нищо не се променя. Казват, че ФЕД, чрез прилагането й, печатал нови "пари", закупувайки всички тези облигации. Но какво са облигациите? Щатски доларови финансови активи и купувайки ги ФЕД всъщност ги изважда от икономиката и бившите им притежатели сега имат същото количество доларови активи, но изразени в резерви, носещи им много по-малък лихвен доход от преди 0.25%.

    Така, че разхлабването можем да кажем, че е всъщност затягане, тъй като неправителствения сектор губи доход от лихва. Но всички го разбират обратно и затова пазарът на акции в САЩ е надут без да има съществена промяна в икономическите индикатори. Аз сега съм в кеш. :-)

    ОтговорИзтриване
  5. Първо - поздрави до автора на първия (засега,мисля...) ММТ блог на български!За мен е истинско удоволствие да го посещаван и се надявам да не се отказваш и да продължаваш в същия дух! :-)) Дано да се появят много, много други...Следя практически цялата основна ММТ блогосфера, плюс един куп сродни посткейнсианстки/хетеродоксални икономически/политически блгове и съм наясно с проблематиката.Казано накратко - възгледите ми в областта на икономиката са почти на 100% ММТ. В интерес на яснотата ще добавя, че като идеология/възгледи за икономиката съм най-близо до Bill Mitchell (!!!), L. Randall Wray, Warren Mosler, Lars P. Syll, Roger Malcolm Mitchell...дано да съм ясен.
    Сега, за непосредствената причина за поста ми. Ще се стремя да съм максимално прям и откровен, надявам се да бъда правилно разбран.
    ШОКИРАН съм от позицията ти по отношение на настоящите протести в София и някои от по-големите градове. Нещата вероятно изглеждат различни от чужбина. Това което става в БГ, обаче, НЯМА НИЩО ОБЩО с OWS, или събитията в Турция, протестите в Гърция, Испания, Португалия и т.н. Всякакви аналогии с подобни събития са дълбоко подвеждащи и напълно погрешни.
    Това което става в БГ е по същество, класически опит за крайно десен/неолиберален "мек" преврат, спонсориран и организиран ИМЕННО ОТ ТЕЗИ, срещу които твърдиш че си...Последиците ако, пази боже сценарият успее, ще са катастрофални за България и ще докара на власт най-реакционните и корумпирани партии, съответно олигархично-плутократичните им спонсори/господари.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Благодаря, скоро, дай боже, повече български ММТ блогове, добре си дошъл да публикуваш и тук!

      Няма отказване.... до пълна победа, придружена с песента на "Queen" "We are the champions". :-)

      Ясен си, някои от споменатите по-горе са за малко повече правителствени разходи, други - за малко повече намаляване на данъците, но всички са за пълна заетост и стабилни цени, и това е главното. Не следя много Roger Malcolm Mitchell, но знам, че и той е на правилната страна на обществения дебат.

      Що се отнася до "крайно десния неолиберален преврат", който смяташ, че стои зад продължаващите вече 37 дни български протести, мисля че грешиш. Но нека предположим, че си прав.

      Мисля, че пробуденото българското гражданско общество няма да се спре докато не бъде излъчено правителство, което направи така, че да намали огромната болка, идваща от тежката икономическа криза, придружена с масова безработица, мизерно ниски доходи, икономическа имиграция, ниска раждаемаост и намаляване на българите на територията с 22% от 1990 г. досега. А ти знаеш какво правителство може да реши тази задача - не и крайно неолиберално.

      Затова, спорд мен, движението #ДАНСwithme е необходимото, и все пак недостатъчно условие, необходимо на България, за да се възроди. Ние трябва да подкрепим задължителното условие, тъй като без него достатъчните такива са неадекватни.

      Не знам дали си погледнал тези публикации:

      http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2013/06/ows_16.html
      http://bulgaria-mmt.blogspot.com/2013/03/blog-post_27.html


      Изтриване
    2. Поздрави!

      Има една китайска поговорка "Можеш да утолиш жаждата си и с отрова..."
      Това, че има безброй проблеми в БГ, и че гражданите имат напълно основателни претенции и проблеми, е безспорно. Това, че зад протестите в БГ стоят, ясно и конкретно, от първия ден, ГЕРБ, и сателитните им десни котерии е извън съмнение. Те са и тези които плащат (съвсем буквално, тарифата беше 30 лв. доскоро) на една голяма част от редовните протестиращи.
      Без съмнение, има и ного искрени, добронамерени, идеалистично настроени хора, които идват съвсем безплатно, които от все сърце искат ПРОМЯНА - каквото и да означава това...идеален кух лозунг за нуждите на демагогията - това не е първият път в историята, когато десните, реакционни партии яхват съвсем някакви популярни искания. И точно за тях е поговорката в началото на поста.
      Въпросът, обаче, винаги опира до едно - КОЙ Е НА ВЛАСТ, кои партии формират правителството, каква е идеологията им и виждането им за бъдещето на държавата и т.н.
      Изборът в БГ не е някаква абстракция, а е СЪВСЕМ КОНКРЕТЕН - кои именно ПАРТИИ формират, или ще формират правителството на държавата. Изборът е прост - левицата, в лицето на БСП (да, знам, не е идеалната партия, даже не са много леви в момента, макар че има различни фракции в нея), плюс евентуално ДПС, ИЛИ десницата, в лицето на от криминално-олигархичната квази-фашистка милиционерска псевдопартия ГЕРБ, плюс още по-десните, крайно неолиберални, напълно корумпирани малки десни партийки. Или, или...Други варианти няма и не може да има. Това за гражданското общество звучи приятно-абстрактно, но е ала-бала - в представителната демокрация (каквато са БГ, САЩ и пр.) на власт можеш да дойдеш само чрез избори, изборите се печелят от партии, а не от гражданското общество. После правителствата, които упражняват властта се излъчват от партиите, а не от гражданското общество. Не може и да бъде другояче, защото именно партиите са инструментите на представителната демокрация.
      Впрочем, самото понятие "гражданско общество" е неолиберален трик, изобретен 50-те години на 20 в. Създадено е съвсем целенасочено (заедно с понятието "тоталитаризъм" напр.) от идеологическите бащи на неолиберализма, с една основна, конкретна, напълно политическа цел - да се замести/измести понятието "класа" , което пък води до понятия като "социална класа", класови отношения, класови конфликти, класови интереси и т.н. Схващаш, сигурен съм.
      Така че, уви, и не го казвам със сарказъм, т.нар. гражданско общество в момента е напълно яхнато от сили и интереси, които го използват за нуждите си, и които, неизбежно ще го отведат в посока, точно противоположна на необходимата на България. Ще ми се ТИ да беше прав, но грешиш...
      Както и да е...
      По отношение на ММТ -за да се приложат някога идеите на ММТ у нас са необходими редица чисто практически неща в областта на финансите и икономиката, които са трудни, но постижими (солиден валутен буфер, ликвидиране на държавния дълг в чужда валута, промяна в статута на БНБ, практически отказ от влизане в еврозоната, забрана за кредитиране в чужди валути, и т.н.), ПЛЮС истинска радикална промяна на парадигмата, що се касае до елита на държавата. Ще бъда откровен - не съм оптимист, особено що се касае до второто. Казано накратко – пътят ще е дълъг и шансовете за успех не са добри. Чудесно е да мечтаем, но ако трябва да бъдем реалисти, малко са държавите, чиито политически, икономически и интелектуален елит е ПО-ДАЛЕЧ от ММТ от този в БГ. Това, което предлага ММТ (повтарям, аз съм 100% ЗА) е чиста ерес и няма НИКАКЪВ шанс в днешна България. Елитът на днешна България е изцяло, напълно, фанатично предан на ортодоксалните идеи в икономиката/политиката и приема/изпълнява същите безрезервно и с правоверно усърдие. Неща като валутният борд, плоският 10% данък и т.н, са се превърнали в "свщени крави" за елита и дори най-малкият намек за отмяната им е абсолютно табу за правоверните зомбита.
      Чао, най-добри и искрени пожелания
      Д.

      Изтриване
    3. Имам следните възражения срещу първата част на този пост:

      1. Относно кой стои зад протестите (цитат: „тарифата беше 30 лв. доскоро“)

      Предполагам, всеки мислещ човек си задава този въпрос. Аз редовно следя независими интернет медии по този въпрос и . Това което е видно е, че никоя политическа формация НЕ СЕ ОСМЕЛЯВА да застане официално зад протестите. „Информация“ за платени протести (но хвърлена във въздуха без никакви доказателства) има само в изцяло зависимите медии на БСП и куклата Пеевски. Ако има плащане, няма как да е толкова тайно. Ако някой иска, може да го разкрие – скрити камери, микрофони, подставени лица.

      Вие имате ли някакви доказателства?


      2. Относно избора на българския избирател (цитат: „Или, или... Други варианти няма и не може да има.“)

      Тук вече ми светва червена лампичка. Това е любимата архи-демагогска матра на желаещите запазване на статуквото. От край време варианти няма: кралят е назначен от Бога; папата е единствения с директна линия до Господ; ако не е този капитализъм ще е Северна Корея; ако не папкаш и не слушаш, ще те вземе Торбалан.

      Ами, ВАРИАНТИ ИМА! И това зависи от хората, от тяхната образованост и информираност. Затова и вечния страх на властимащите е бил от образованието и информацията. От там и желанието на сложат кранче на Интернет.


      Ясна целта на Райчо с този блог - образование и информираност.

      Каква е целта на вашия пост?

      Изтриване
    4. Ще започна отговора си от втория "въпрос", който всъщност не е въпрос а завоалирано обвинение - демагогска мантра, краля, Бог, папата, Торбалан, папкаш, слушкаш и т.н... НИКОГА не съм твърдял неща от рода "ако не е този капитализъм, ще е Северна Корея". Точно обратното. Безспорно, има много различни варианти на капитализъм, с всякакви особености и отенъци. Не слагай думи в устата ми, ако обичаш. Капитализмът съвсем не е единственият вариант по принцип, но в нашият конкретен случай, не виждам някой да предлага други варианти.
      Мисля, че изобщо не си разбрал за какво говоря.
      Това което се опитах да кажа, но явно не съм бил разбран е, че при в условията на капитализъм, що се касае до реална политика, до избори, правителства, политики и и пр. баналности, изборът се свежда, неизбежно до два основни варианта - леви или десни на власт. В български условия това са БСП (дясна, неолиберална социал-демократическа партия), от една страна, и ГЕРБ плюс половин дузина малки десни партиики (крайно десни партии, авторитарно-вождистки или, крайно дясно-либертариански). ДПС е особерн случай, но се водят либерална т.е. също дясна партия. Това е положението - изборът не е кой знае какъв, но е наивна детинска илюзия. че ляво или дясно нямат значение в политиката.
      И понеже това е блог посветен на ММТ, да не забравяме, - един прост пример от злободневието - актуализацията на бюджета в БГ. От гледна точка на ММТ е ОЧЕВАДЕН ФАКТ че бюджетният дефицит е прекалено малък, че в България и изобщо в ЕС има крещяща нужда от повече съвкупно търсене. Вижте и позициите по въпроса от страна на БСП, ГЕРБ и т.нар. Реформаторски блок...мисля, че коментарите са излишни.
      Що се отнася до първия въпрос - бях ясен, мисля, че не всички протестиращи са платени. Но че една съществена част са, за мен съо е категоричен факт. Можеш да не се съгласяваш - всеки има мнение, източници на информация и т.н. Доказателства - ако искам да бъда йезуит, ще кажа, че и ти нямаш доказателства че НЕ СА платени...Но мисля че това все пак е блог, а не разследване. Всеки има право на мнение.

      Изтриване
    5. Я да не се караме помежду си :-) - събралисме се тук, едва трима единомишленици. За мен е ясно, че и тримата сме от същата страна на обществения дебат в България.

      Даниеле, прав си, че всички настоящи български партии на статуквото имат грешно решение за българските проблеми. Но и хората го разбират вече. Аз не бих искал да съм част от която и да е от тези паразитни партии, довели България до изчезване в реалния смисъл на думата.

      Ще има нови партии в България и някои от тях ще носят ММТ принципните идеи и ще ги използват в изграждането на българската икономическа политика. Това, че не виждаш никоя такава партия в момента не означава, че България ще продължи да страда, тъй като българите вече няма да го позволим.

      Изтриване
    6. Да, моят пост беше леко пресилен. Целях да те провокирам.
      Както има платени протести, така има и платени блогери. И платени неправителствени организации (think–tanks) формиращи общественото мнение. Има интересна книга на Достена Лаверн за българските:
      http://knigi-news.com/?in=pod&stat=9354&section=12

      Всъщност, като цяло, съм съгласен с теб. За съжаление, изборът на българския избирател е както го описваш. Но ми се ще да обсъждаме реални, конструктивни идеи. Ако има зрънце разум някъде из политическия пазар, трябва да се подкрепи и популяризира.

      Преди повече от месец, реших да направя следния експеримент. Изпратих до хората по-долу кратък мейл с линк до този блог и въпрос дали са запознати и какво мислят за ММТ:
      - Георги Кадиев (БСП)
      - Владимир Каролев (дрънка тук-там)
      - Мартин Димитров (бивш лидер на СДС)
      - Георги Ангелов (Отворено общество)
      - Георги Ганев (Център за икономическо развитие)
      - Българска Макроикономическа Асоциация

      Отговор не получих. Десетина дни след първия мейл, препратих същия мейл с линк към събирането на средства за ММТ конференция в България. Получих отговор само от Мартин Димитров: „чета с интерес“. Предполагам, че е решил че съм потенциален избирател.

      Преди три месеца се видях с познат, който не бях виждал от няколко години. Оказа се, че работи доста нависоко в БНБ. Попитах го за ММТ. Не беше чувал. Каза, че трябва да се прекръстваме когато минаваме покрай БНБ - без нея сме за никъде.

      Изтриване
    7. Абсолютно съм съгласен с теб, благодаря за коректността и позитивното отношение :-). Според мен,трябва да се търсят общите точки, особено що се касае до ММТ - а те са, според мен, много. 1% различия в оценката за дадена ситуация не трябва да се драматизират и да се фокусираме върху тях. Различията, доколкото има такива, са неизбежни и естествени - не е необходимо да се прикриват, напротив, трябва да се споделят открито, НО... нека да не губим от погледа си голямата картина и мащаба на нещата. Още повече,че от 1-2 откъслечни поста, може би грешно интерпретирани, не може да се придобие повече от повърхностна представа за възгледите на другите. Хората в България, които изобщо знаят какво е ММТ сигурно се броят на пръсти, уви. Тези които разбират и споделят подобни почти еретични политико-икономически идеи сигурно са дори по-малко.
      Сега, на друга нота - виждам, че има планове за ММТ конференция в България - нещо по конкретно? Това би било добра първа стъпка, в популяризирането на ММТ тук.
      Само преди дни тук беше, за пореден път, човекът който аз смятам за проклятието на съвременна България - проф С. Ханке, за да получи титлата доктор хонорис кауза (!?!) от софийския университет. Брей, няма отърване от този дърт шарлатанин... Но, напълно предсказуемо, целият "елит" се извървя да да му целува ръка, така да се каже. Та, мисълта ми е, че е крайно време тук да се чуят и други идеи, макар че не храня илюзии за реакцията. Но, както се казва - hope springs ethernal...
      И последно - какво е мнението за ПРАКТИЧЕСКИТЕ стъпки България да възстанови валутният си суверенитет, с оглед на факта, че дори и да премахнем борда, БГ е ЗАДЪЛЖЕНА по договора за присъединяване (за разлика от някои от по-старите държави-членки на ЕС) да приеме еврото в някъкъв бъдещ момент. Как според теб ПРАКТИЧЕСКИ би трябвало да се измъкнем от този капан? Идеи?
      Чао и успехи!

      Изтриване
    8. Измъкването от евро капана е по-далечна стъпка.

      Както казваш ти, хората които знаят за ММТ се броят на пръсти. Е, нека станат на първо време колкото пръстите на стоножката :).
      Нека първо обществото осъзнае, че варианти има. И някак си (не знам как) се появят знаещи и можещи политици (има ли такива?).

      Ако имаме политическа воля, евро капана можем да го заобиколим. За да влезем в евро зоната трябва да изпълняваме определени критерии. Е, няма да "успяваме" да ги изпълним. И така ще печелим време.
      От друга страна страните в евросъюза не са съвсем безгласни букви. Мoгат да вземат самостоятелни решения. Прави се референдум за еврото и решаваме да помислим 10 години дали да го приемем.

      А може и да няма евро капан, ако европейските лидери осмислят ММТ.

      Изтриване
    9. Радвам се да видя, че става хубав диалог!




      Да, от Съюзa на икономистите в България, чиито председател е проф. Кръстьо Петков, изразиха желание да организират ММТ конференция в България под името “Кръгла маса”. Предвиждаме конференцията да се проведе някъде в началото на ноември тази година. Проблемът е, че те нямат достатчно финанси за организацията и промоцията на събитието, така че да има най-голям отзвук в българските медии и общество. Работим по въпроса обаче, ще видим... Уорън Мозлър се съгласи да дойде и да изнесе лекция. Има вероятност да дойде също и Павлина Чернева - сънародник, доктор по икономика, ММТ икономист, специалист по правителствената програма за гарантирана работа.



      Както Калугер каза, имаме ли политическа воля, нищо не може да спре България в организирането и провеждането на собствената си икономическа политика. Ние сме свободна, суверенна страна с демократично избирани правителства. Въпросът е само да се осъзнаем и да го поискаме. 


      ММТ е от полза за всички групи в обществото ни, с изключение на непроизводствените, паразитиращи структури, създадени главно от БСП, тъй като провеждането на правилната фискална политика ще създаде условията за изпичане на по-голям пай в българската икономика, който ще задоволи и направи щастливи както частния малък и голям бизнес, така и работещите в тях българи. Това трябва да изтъкваме постоянно, тъй като е и самата истина – нужни са ни приятели, а не врагове.



      Хей, би било хубаво да имам имейлите ви, за всеки случай. Защо не ми изпратите имейл до ryanmarkov@hotmail.com...



      Ще се радвам да дискутираме всяко нещо, което ни вълнува и е свързано с утвърждаването на ММТ в Б-я. 



      Вярвам в представилната демокрация - рано или късно ще има и българска ММТ партия, която ще предложи идеите на българския политически пазар.

      Изтриване
    10. Относно еврото - четеш ми мислите :-)
      И аз смятам, че това е 100% правилната тактика. И без това сме царе да се правим на разсеяни. Можем да отлагаме до безкрайност, претексти винаги ще се намерят. Това е елегантен начин да се измъкнем без да се конфронтираме излишно с големите от ЕС. Слава богу, нямат никакво намерение да ни "бутат" към еврозоната, както например е случая с Естония, Латвия, и др. и това, парадоксално, е добре за нас. След десетина години (както се очертава) депресия/рецесия/стагнация, дано на европейците им уврат главите и да се върнат ПОНЕ към класическото кейнсианство, като начало. Дано да се откажат (поне на практика) от безумието на Маастрихтските критерии с "вълшебните" 3% дефицит и т.н. Не съм оптимист, обаче. За съжаление в ЕС напълно доминират германските ордолиберали - докато те имат идеологическо надмощие, няма надежда. А Германия с меркантилистичната си политика е главният облагодетелстван (и архитект) на сегашната еврозона. Германия ще се съпротивлява докрай срещу всяка реална промяна в настоящата политика. Всички докъде могат да стигнат германският фанатизъм и дебелоглавие, особено когато не те понасят последствията. Те няма да спрат, докато не съсипят Европа за няколко поколения напред.
      Относно хората с които си се опитал да кореспондираш - искрено се ме разсмя - това е като да питаш дявола за мнението му за Евангелието.
      Че те Каролев, М. Димитров, Ангелов, Ганев са НАЙ-ФАНАТИЧНИТЕ и НАЙ-ПОСЛЕДОВАТЕЛНИ и НАЙ-РЕВНОСТНИ неолиберални слуги и маши от българския политико-икономически псевдо-елит. Те не са разбрали за какво става дума (ММТ), иначе щяха да започнат да събират дърва за клада и/или пера и катран за теб...Всичките до един са платени глашатаи със съвсем ясна идеологическа крайнодясна, неолиберална прграма и използват всяка възможност, всеки миг за ЦЕЛЕНАСОЧЕНА пропаганда. Истински идеологически "войници". От всички, най-опасен и най-коварен е М. Димитров, по мое мнение, защото има рядък, УНИКАЛЕН талант за демагогия и йезуитщина. Кадиев, според мен, не е групата. Не мисля, че икономиката му е сила или страст - той е просто много амбициозен политик. Той би защитавал всяка политика, стига да е изгодна. Напоследък е контра на официалната линия в БСП, а това не вещае нищо добро за кариерата му.
      Относно платените "неправителствени" огранизации, институти, think tanks, и пр., и меко казано, интересните им източници на финансиране и ролята им в "оформянето" на общественото мнение - тук мног може да се говори...
      Относно БНБ - за това съм раздвоен - по принцип позицията на ММТ, знаеш, е че националната банка трябва да е функционално подчинена на финансовото министерство/правителството. Но не знам в български условия, доколко това е желателно, без много внимателно кадърно направена институционално-законова база. И друго - всеки опит да се подчини БНБ на правителството ще провокира ЯРОСТНА съпротива от страна на ЕС. Това е една от фундаменталните неолиберални догми/трикове и също е свещена крава. Няма да ни се размине лесно такъв опит. Наскоро Унгария се опита, с частичен успех, да ограничи правата на централната си банка и съпротивата беше светкавична, истерична и масирана.
      Чао и best of luck.

      Изтриване
    11. Добре, че ме подсети за "българската следа" в ММТ :-) - чета доста редовно това, което публикува П. Чернева на сйта на Levy Institute/Bard College, и някои други сайтове- много съм впечатлен и даже горд, като българин. Добра е. Още повече, Job Guarantee, е от фундаментално значение. Както, мисля, вече споменах, аз съм голям почитател на проф. Бил Мичъл, а това е политика на която той е основен застъпник.
      Имаше, като че ли, и една друга българка - дали не беше Боряна някоя си, ...не съм сигурен за името, май скоро не съм попадал на нещо от нея...Като че ли има и някаква "гръцка следа" в ММТ, оставам с такова впечатление :-)
      Дано да успеете конференцията - ако мога с нещо да съм полезен, ще се радвам да помогна. Ще ти изпратя мейла си.
      ММТ БИ БИЛА полезна за (почти) всички в обществото, не само българското - ОК, но проблема е в 1-я %, хората с финансова/икономическа власт. ТЕ биха загубили. Те са тези които имат "хегемония" в съвременните капиталистически общества (в смисъла, в който Грамши използва термиана).
      Да се смята, че само защото ММТ е вярна/полезна, значи че ще успее, е илюзия. ММТ е категорично най-опасната и радикална икономическа теория в момента, от гледна точка на властващте финансови елити в западните общества. Основният и постулат - че държавата не е бюджетно ограничена/не се финансира от данъци е най-страшната ерес. Исторически, всеки който се е опитвал да каже това на висок глас, е бил смазван, по един или друг начин. Примерите са доста, още от времето на Рузвелт и Голямата депресия, та досега. Ще спестя примерите, но те са доста.
      Като сравнително маргинална теория ММТ просто е била игнорирана, но според мен, това няма да е за дълго. Колкото по-популярна става ММТ, толкова по-ожесточена ще става съпротивата.

      Изтриване
  6. До: Daniel Tanev21 юли 2013, 13:24

    Нека не забравяме, че днешният "елит" на България е бита карта. Кралят умря,....

    Хей, я по-оптимистично! Хубаво, че завърши с "чао", а не със "сбогом". ;-)

    ОтговорИзтриване