СЪДЪРЖАНИЕ НА

четвъртък, 26 юни 2014 г.

СЛЕД МАХАНЕТО НА БОРДА ПРЕЗ 2002 Г. АРЖЕНТИНА УСПЯ ДА ПРЕДОГОВОРИ С КРЕДИТОРИТЕ СИ ВЪНШНИЯ ДОЛАРОВ ДЪЛГ, НАМАЛЯВАЙКИ ГО СЪС 70%. ДОБЪР ПРИМЕР ЗА ПОДРАЖАНИЕ!



Проф. Мичъл
Онзи ден австралийският MMT професор Бил Мичъл посвети статия в блога си относно решението на Върховния съд на САЩ да отхвърли обжалването на Аржентина срещу предишно решение на американски съд, постановяващо, че Аржентина трябва да изплати напълно задълженията по облигациите си на американския хедж фонд NML Capital Ltd.

вторник, 24 юни 2014 г.

КРАЯТ НА ЗЛАТНИЯ СТАНДАРТ (В САЩ): 1933 г. / КРАЯТ НА ВАЛУТНИЯ БОРД (В БЪЛГАРИЯ): 201? г.



"...През 1933 златният стандарт бе прекратен в САЩ. Въпреки създаването на Федералния резерв, вълна от масово теглене на депозитите в много банки предизвика огромен срив в банковата система през периода 1930-1933 г. Фед не успя да създаде достатъчно ликвидност, която да позволи на банките да предоставят нужното количество кеш на своите клиенти.

събота, 21 юни 2014 г.

Стабилността на валутния борд не означава стабилност на банковата ни система

Валутният борд е същата парична система както тази на златния стнадарт например. И при двете национаната валута е вързана при фиксиран курс за нещо, независещо от националното правителството и централната банка – в случая с нашия борд – еврото, а при златния стнадарт - златото.

вторник, 17 юни 2014 г.

ОБЛАГАЙТЕ С ДАНЪЦИ ВРЕДНИТЕ НЕЩА, А НЕ ПОЛЕЗНИТЕ 
(от проф. Ранди Рей)

Това е още една част от сериите за виждането на ММТ (модерната монетарна теория) относно данъците.


КАК КИТАЙ ПОДДЪРЖАШЕ 9% ГОДИШЕН РАСТЕЖ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ НА ВЕЛИКАТА СВЕТОВНА РЕЦЕСИЯ (HOW CHINA MAINTAINED ECONOMIC GROWTH OF 9% OF GDP ANNUALLY DURING 2008, 2009 AND 2010


(От книгата “6 мита, които спъват Америка” на Франк Нюман, който е бил заместник министър на финансите на САЩ, а след това дълги години изпълнителен директор на търговска банка в Китай и е застъпник на Модерната монетарна теория - ММТ)


Китай, за разлика от САЩ, не страда много от митовете за дефицита

От книгата “6 мита, които спъват Америка” на Франк Нюман, който е бил заместник министър на финансите на САЩ, а след това дълги години изпълнителен директор на търговска банка в Китай и е застъпник на Модерната монетарна теория - ММТ.
(From the book “6 myths that hold back America” by Frank Newman)


четвъртък, 12 юни 2014 г.

ИНТЕРВЮ

КРАТКО ИНТЕРВЮ, КОЕТО ДАДОХ МИНАЛАТА СЕДМИЦА ЗА ИТАЛИАНСКИЯ САЙТ "RETE MMT"

Въпрос: Как открихте модерната монетарна теория?

Отговор: Моят приятел Питър Купър, който е доктор по икономика от Австралия, ме запозна с идеите на ММТ за пръв път преди около 5 години. Питър поддържа и ММТ блогa heteconomist.com.

петък, 6 юни 2014 г.

Всичко, което е нужно Гърция да стори, за да напусне еврозоната и просперира

Предложение на Уорън Мозлър (от ноември 2011 г.) за излизане на Гърция от еврозоната и приемане на собствена национална валута

1. Гръцкото правителство обявява, че всички дължими данъци са погасяеми в новата валута.